Activity Based Working

Activity Based Working

Przez długi czas praca w korporacji kojarzyła się z ogromną przestrzenią, gdzie w szeregach lub wydzielonych boksach ustawione były biurka. Powoli jednak odchodzi się od typowych przestrzeni open space na rzez activity based working.  Na czym polega ten nowy trend i jakie są korzyści z jego wdrożenia?

Czym jest activity based working?

Zgodnie z koncepcją activity based working pracownicy nie mają przypisanego stałego miejsca. Biurka oraz krzesła są współdzielone - użytkowane przez osobę, która akurat ich potrzebuje. Natomiast cała przestrzeń biurowa podzielona jest na konkretne strefy, zaprojektowane pod kątem czynności, które będą w nich wykonywane. Activity based working nie oznacza zlikwidowania całkowicie konceptu open space, ale nie jest to już jedyna przestrzeń użytkowa – wykorzystuje się ją w dalszym ciągu podczas standardowych zadań. Natomiast jeżeli grupa pracowników chciałby popracować w skupieniu nad kreatywnym projektem, może zająć kącik z wygodnymi sofami i pufami. Ważne rozmowy telefoniczne oraz telekonferencje przeprowadza się w cichym gabinecie, gdzie panuje prywatna atmosfera. Natomiast zadania zespołowe realizuje się jeszcze w innym pomieszczeniu – pokoju wyposażonym w okrągły stół i krzesła. W biurach typu activity based working znajdziemy też różnej wielkości sale konferencyjne oraz wygodną strefę wypoczynku.

Czym jest activity based working?
Activity based working – z czym to się wiąże?

Activity based working – z czym to się wiąże?

Activity based working niesie za sobą wiele korzyści. Miejsca takie sprzyjają wydajności pracowników i ułatwiają im wykonywanie różnego rodzaju zadań. Zlikwidowany zostaje problem pustych biurek oraz usprawniona integracja pracowników, którzy niemal każdego dnia mogą pracować z kimś innym. Sprzyja to kreatywności i poszerzaniu perspektyw.

Przestrzeń biurowa musi być jednak odpowiednio przystosowana do nowej koncepcji, co obejmuje przemeblowanie i zainwestowanie w nowe rozwiązania. Aby zapewnić komfort zmieniającym się pracownikom, biurka muszą być wyposażone w regulację, najlepiej taką, która pozwala w kilka sekund dostosować wysokość blatu do indywidualnych potrzeb użytkownika. Podobnie wygląda sytuacja z fotelami. Co więcej, prace usprawnić mogą nowatorskie rozwiązania, takie jak elementy tapicerowane tłumiące dźwięki, a nawet akustyczne budki telefoniczne zapewniające maksimum prywatności – na przykład te z kolekcji Sedus.

Activity based working