Akustyka w biurze

Akustyka w biurze

Dobra akustyka w biurze to podstawa. Podobnie jak ergonomiczne meble, optymalna temperatura lub dobre oświetlenie wpływa ona na komfort pracowników oraz ich wydajność. Nowoczesne akustyczne rozwiązania sprawiają, że wyciszenie przestrzeni biurowej nie jest obecnie dużym wyzwaniem. Dlaczego warto o to zadbać i jak to zrobić najlepiej?

Dlaczego akustyka w biurze jest tak ważna?

Żyjemy w świecie, w którym nieustannie towarzyszy nam hałas. Nawet podczas codziennej drogi do pracy narażeni jesteśmy na męczące dźwięki dobiegające z każdej strony – głośne rozmowy, muzyka, powtarzające się reklamy, klaksony samochodów, odgłosy z pobliskiej budowy. Normy hałasu w tętniących życiem miastach są wielokrotnie przekraczane. Sytuacja wcale nie zmienia się po dotarciu do biura. Co można powiedzieć na temat wpływu hałasu na człowieka? Przede wszystkim przeszkadza on w skupieniu – już dźwięki na poziomie 55 dB potrafią zniechęcić pracowników do podjęcia się trudnego zadania. Im głośniejszy hałas, tym niższa jakość pracy biurowej. Znaczenie ma nie tylko poziom dźwięku, ale też treść komunikatywna, jaką niesie. Głośna rozmowa współpracownika potrafi obniżyć komfort znacznie bardziej niż urządzenia takie jak drukarki czy klimatyzatory. Złe warunki akustyczne oznaczają więc szybsze zmęczenie i rozdrażnienie pracowników, zwiększoną rotację, konieczność robienia dłuższych przerw oraz częstsze odrywanie się od swoich obowiązków. W efekcie rośnie liczba popełnianych błędów i absencja, a sami pracownicy, aby coś przekazać innym, muszą podnosić głos. Chyba jasne jest więc, że temat akustyki to palący problemem, którym powinno się zająć jak najszybciej. W jaki sposób podnieść komfort pracowników, redukując otaczające ich dźwięki?

Najlepsze akustyczne rozwiązania.

Najlepsze akustyczne rozwiązania.

Aby poprawić akustykę w przestrzeni biurowej, nie trzeba decydować się na generalny remont. Wystarczy wykorzystać odpowiednie elementy aranżacji. Oto kilka przykładów:

 

1. Ścianki akustyczne – to doskonałe rozwiązanie, aby sprawnie i szybko zaprowadzić w biurze ciszę i spokój. Sprawdzą się zarówno w mniejszych pomieszczeniach, jak i tych typu open space biuro. Potrafią zmniejszyć poziom hałasu nawet o połowę. Można je dowolnie konfigurować, zachowując funkcjonalność biura. Co więcej, ścianki dźwiękoszczelne potrafią być nietuzinkową ozdobą. Firma Acustio posiada w swojej ofercie panele akustyczne w kształcie liści. Są eleganckie, lekkie, proste w montażu oraz stabilne.

2. Meble modułowe – wykorzystuje się je, aby odizolować mniejsze miejsce pracy w obszernych przestrzeniach. Mogą przyjmować formę wygodnych sof z ergonomicznym stolikiem dedykowanych do pracy zespołowej lub komfortowych foteli przeznaczonych do pracy indywidualnej. Odpowiednio dobrane komponenty, kształt oraz tkaniny gwarantują cisze i prywatność, bez jednoczesnego odcinania się od reszty zespołu. Akustyczne meble modułowe – między innymi marki Sedus - to również doskonały sposób, aby przy okazji wprowadzić do biura powiew świeżości i uatrakcyjnić jego aranżację.

Budki telefoniczne – to nowość, z której coraz częściej korzystają idące z postępem biura. Inteligentne meble pozwalają w efektywny sposób wykorzystać cenną przestrzeń. Dzięki nim, pracownicy nie są całkowicie odizolowani, co umożliwia im współpracę i idealną komunikację, ale mają zapewnioną cisze i prywatność. Doskonale sprawdzą się podczas rozmów telefonicznych, spotkań w małej grupie oraz przy skoncentrowanej pracy indywidualnej.