Aranżacje mebli biurowych

W ostatnich latach podejście do projektowania biur uległo znacznej zmianie. Architekci za główny cel stawiają sobie stworzenie takiej przestrzeni, która będzie sprzyjać twórczemu myśleniu i wydajności pracowników. W jej kreowaniu uwzględnia się zarówno zasady ergonomii jak i najnowsze, obowiązujące trendy. Dobrze dobrana aranżacja mebli biurowych to podstawa udanego projektu.

 

Kluczem do odpowiedniej aranżacji biura jest obserwacja rytmu życia biura. Uwzględnienie miejsc do pracy zespołowej lub indywidualnej, a także zaprojektowanie miejsc do różnego poziomu skupienia i koncentracji. Bo przecież nie wszystkie powierzone obowiązki dobrze wykonuje się przy klasycznym stanowisku pracy. Dlatego też coraz więcej firm decyduje się na wyposażenie biur zgodnie z powyższymi zasadami. Najprościej mówiąc aktualnym trendem jest dostosowanie rozwiązań projektowych, aranżacji meblowych do charakteru zadań wykonywanych przez pracowników. Powierzchnia biura nie jest podzielona na pojedyncze, standardowe stanowiska pracy, a na strefy zaprojektowane do wykonywania konkretnych czynności. Miejsce, w którym wykonywane są obowiązki zawodowe, musi być przyjazne pracownikowi, nie narażać go na dodatkowy stres i umożliwiać ich wygodne wykonywanie. Naturalnie nie bez znaczenia jest ich design, jednak przede wszystkim dobrze postawić na komfort i wygodę osoby z nich korzystającej. Oprócz mebli, na samopoczucie i maksymalne skupienie pracowników wpływają również oświetlenie, kolorystyka wnętrza, roślinność, a także porządek panujący w biurze, czy poziom hałasu.

 
Dobrze zaprojektowanie biuro koncentruje się wokół rozpoznania indywidualnych potrzeb jednostki i większej personalizacji. Także w tworzeniu przestrzeni, która wydobędzie potencjał i zwiększy efektywność pracowników. Projektanci dbają o to, aby pracownik czuł się w przestrzeni biurowej jak najlepiej. Chcą, aby z jednej strony pobudzała ona do pracy, ale z drugiej była wygodna i przyjazna. Stąd wiele rozwiązań wykorzystujących uspokajającą moc natury. W nowoczesnym biurze pojawiają się przemyślane aranżacje z roślin. W środku – oprócz szkła i metalu, kojarzącego się z nowoczesnym biurem – wiele naturalnego drewna czy kamienia. Szczególny nacisk położony jest również na wygodne i przyjazne dla kręgosłupa krzesła, które pomogą walczyć z bólami pleców. Niektóre firmy proponują też komfortowe kanapy, hamaki czy nawet kapsuły do relaksu w czasie pracy, tak aby pracownik w biurze mógł nie tylko pracować, ale i przez chwilę wypocząć.Należy pamiętać, że współczesne biura to nie tylko miejsce do pracy, ale także wyznacznik prestiżu i sposób budowania wizerunku firmy na zewnątrz, w kontaktach z partnerami biznesowymi. 

 

  

AUTOR: Magdalena Płocica | Marketing & PR Manager