Budka akustyczna – co to jest? Zastosowanie budki akustycznej

Praca biurowa wymaga od nas skupienia i dużej dawki koncentracji. Niestety najczęściej jest tak, że pracując w zagęszczonym środowisku pracy ( np. open space) utrzymanie ciszy i spokoju  jest bardzo trudne. To właśnie dla osób, które nie potrafią wyciszyć się w biurze, stworzono budki akustyczne, pomagające odgrodzić się od panującego w miejscu pracy hałasu.

Budki sprzyjają nie tylko poprawie warunków podczas wykonywania zadań pracowniczych, ale także spokojnej rozmowie ze współpracownikami.

Budka akustyczna – co to jest?

Budką akustyczną nazywamy dźwiękoszczelną kabinę, która pomoże odciąć się od tego, co dzieje się na szerokiej powierzchni biura. Produkt ten stanowi świetne rozwiązanie w przypadku gdy potrzebujemy wyciszenia, chcemy spokojnie porozmawiać przez telefon lub z kolegą w pracy.

Badania wykazują, iż hałas w dużym biurze może przekraczać nawet 55 decybeli. Jest to natężenie na tyle duże, że może powodować rozdrażnienie i wpłynąć na pogorszenie skupienia. Budki akustyczne sprawdzają się więc nie tylko wtedy, kiedy zależy nam na cichym otoczeniu podczas rozmowy, ale również, gdy chcemy bardziej skupić się na zadaniu. Czasem wystarczy, że weźmiemy ze sobą laptopa i zaszyjemy się w budce, a nasza praca stanie się znacznie bardziej płynna i efektywna.


Rodzaje budek akustycznych

Budki akustyczne wykonywane są w kilku rodzajach, które właściciele biur mogą dopasować do potrzeb swoich pracowników.

 

Jednoosobowa budka akustyczna

Model jednoosobowy to najmniejszy wariant budki akustycznej. Swoim wyglądem przypomina kapsułę lub standardową budkę telefoniczną. Choć nie zapewnia dużej ilości miejsca, stanowi świetne wytchnienie od panującego w biurze hałasu, pozwalając na szybką rozmowę telefoniczną lub załatwienie innych ważnych spraw. Osoby, które mają dość hałasu, mogą zaszyć się w niej na kilkanaście minut tylko po to, aby przez chwilę odetchnąć i nacieszyć się spokojem. Świetnym przykładem  jest jednoosobowy wariant  budki, który charakteryzuje  się 3-stopniowym potencjometrem wentylacji, osadzonym wewnątrz budki, który można dowolnie regulować. Kolejnymi zaletami tego modelu są elastyczne wykończenia, wysoka jakość elementów szklanych oraz dźwiękoizolacyjność na poziomie 31 dB. Budka dostępna jest w pełnej kolorystyce  palety RAL i NCS, a dzięki specjalnemu systemowi płóz, można ją bezpiecznie przesuwać po terenie biura. Model ten dostępny jest także w wersji 2-osobowej.
 

Większe budki akustyczne

Budka akustyczna nie musi być mała. Nowość, jaką jest Secus Cube, czyli tzw. kostka akustyczna, pozwoli pracownikom biura na wykonywanie zadań w skupieniu, zapewniając im do dyspozycji większą przestrzeń. Jest to budka, która pomieści dwie, a nawet więcej osób, a dodatkowo można do niej wstawić sofę lub krzesło z niewielkim biurkiem. Dzięki takim możliwościom osoby, które potrzebują spokoju i wyciszenia, mogą stworzyć sobie idealne miejsce do pracy. Budka CUBE charakteryzuje się największą na rynku możliwością personalizacji zewnętrznej i wewnętrznej. Wokół budki zamontowana została dioda LED, która zapala się zaraz po wejściu do środka i sygnalizuje o zajętości budki. Elektroniczny potencjometr pozwala na ustawienie poziomu wentylacji, a możliwość zmiany natężenia światła pozwoli dostosować warunki do pracy lub odpoczynku.