Drzemka w pracy – jakie korzyści daje power nap?

12 marca obchodzimy Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Jest to bardzo ciekawe święto, które zapewne dla niektórych pracowników nie będzie odstępem od codzienności. Przymknięcie oka w trakcie pracy może wydawać się czymś niedopuszczalnym, a jednak tzw. power nap niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego warto w tym roku pomyśleć o tym, aby uczcić to święto.

 

Zalety drzemki w pracy

Badania wykazują, że krótka drzemka w ciągu dnia może korzystnie wpłynąć na nasze funkcjonowanie w jego dalszej części. Dotyczy to również wydajności w pracy. Jakie korzyści płyną z power nap?

Zwiększenie wydajności

Po drzemce nasz organizm na nowo nabiera energii do działania, potrafi też bardziej skupić się na wykonywanych czynnościach. Badania wykazują, że power nap pozwala poprawić wydajność zarówno czynności ruchowych, jak i pracy umysłowej. Już 20 minut drzemki umożliwi nam uzyskanie nowego poglądu na sprawy, które zajmowały nam głowę, i tym samym podejmowanie lepszych decyzji. Drzemka nie tylko odświeża umysł i zmniejsza ilość popełnianych błędów, ale także zwiększa kreatywność, a więc przyczynia się do powstawania nowych rozwiązań.

Zmniejszenie stresu

Już 20 minut drzemki pozwoli nam zmniejszyć napięcie, a tym samym obniżyć poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jego nadmiar może doprowadzić do prawdziwego spustoszenia w naszym organizmie, zaburzając funkcjonowanie różnych układów w ciele, w tym układu odpornościowego. Zmniejszenie poziomu stresu to także redukcja ryzyka zawału serca. Co więcej, odprężenie pozwala nam pozbyć się zmęczenia i związanych z nim bólów głowy i oczu.

Odzyskanie radości życia

Ciągła praca bardzo szybko może przerodzić się w rutynowe wykonywanie zadań, do których nie przywiązujemy szczególnej uwagi. Po kilku godzinach wpatrywania się w komputer marzymy już tylko o tym, aby wybiła godzina, w której będziemy mogli oderwać się od stanowiska pracy i pójść do domu. Tymczasem jeżeli skorzystamy z krótkiej drzemki w pracy, poczujemy się, jakbyśmy dopiero zaczynali dzień. Redukcja zmęczenia i stresu to także poprawa nastroju, a wraz z nim nareszcie możemy odzyskać radość życia.

Power nap – kiedy i gdzie drzemać?

Najlepszym czasem na drzemkę w pracy jest oczywiście krótka przerwa pomiędzy zadaniami. Jeżeli jednak chcemy dobrze wypocząć, musimy mieć do dyspozycji wygodny fotel, który umożliwi nam zamknięcie oka na kilkanaście minut, pozostając w wygodnej pozycji.  Przykładem fotela, który świetnie sprawdzi się do drzemki w pracy, jest model Open Up marki SEDUS. To wyjątkowo ergonomiczny fotel biurowy - aż trudno uwierzyć, że w tym roku świętuje 20 lat obecności na rynku! Nadal pozostaje liderem na rynku pod względem  kąta wychylenia oparcia, umożliwiającego w pełni komfortową drzemkę.

Coraz więcej pracodawców stawia na wygodę swoich pracowników, gdyż fizjoterapeuci alarmują o konsekwencjach zbyt długiego przebywania w niewygodnej pozycji. Zadaniem nowej generacji  foteli SEDUS (jak na przykład modelu Se:Flex) jest zredukowanie bólów kręgosłupa, szyi i karku, które pojawiają się u wielu pracowników biurowych. Wytrzymałe i komfortowe w każdym calu, z pewnością sprawdzą się nie tylko podczas pracowniczej drzemki, ale również w trakcie wykonywania zadań biurowych.

Power nap na zdrowie – wykorzystaj Światowy Dzień Drzemki w Pracy

12 marca to Światowy Dzień Drzemki w Pracy, jeżeli więc do tej pory nigdy nie zdarzyło Wam się zamknąć na chwilę oka podczas przerwy w zadaniach biurowych, jest to świetna okazja na to, aby wypróbować power nap. Sami zobaczycie, o ile lepiej poczujecie się po przebudzeniu. Tego dnia każdy pracodawca z pewnością wybaczy swoim pracownikom tę chwilę relaksu. Pamiętajcie tylko, aby nie przesadzić i dla pewności nastawcie sobie budzik na odpowiednią godzinę, aby nie przespać w fotelu biurowym całego dnia.