Fotele i krzesła w biurach – ergonomia przede wszystkim

Przy doborze odpowiedniego wyposażenia wnętrz biurowych należy pamiętać nie tylko o estetyce, ale również o ergonomii. To szczególnie ważne w przypadku doboru foteli i krzeseł biurowych używanych przez pracowników. Na co należy zwrócić uwagę w trakcie zakupów?

Bolące plecy, nadmiernie napięte mięśnia, a nawet dyskopatia – to tylko niektóre z konsekwencji wynikających z pracy siedzącej na nieodpowiednim siedzisku. Właśnie dlatego pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi właściwe wyposażenie stanowiska, aby w ten sposób zmniejszyć jego ryzyko chorób zawodowych oraz wypadków przy pracy.

Dobór krzeseł biurowych i foteli biurowych jest często bardzo poważnym problemem, ponieważ w sprzedaży można znaleźć aktualnie szeroką gamę różnych modeli tego rodzaju mebli. O czym należy wtedy pamiętać, aby takie wyposażenie wnętrz biurowych było dla pracowników ergonomiczne?

Ergonomia krzeseła

Odpowiednio dopasowane, ergonomiczne krzesło to rozwiązanie, które można polecić każdemu, kto pracuje w pozycji siedzącej przez większość część dnia. Najczęściej dotyczy to pracowników biurowych, którzy potrafią spędzać przed komputerem nawet ponad 8 godzin dziennie. Ergonomia krzesła ma wpływ nie tylko na ich samopoczucie, ale także w dłuższej perspektywie na zdrowie i stan kręgosłupa, na to, czy dojdzie do rozwinięcia schorzeń lub zwyrodnień uniemożliwiających codzienne funkcjonowanie. Stawka jest więc wysoka! Dlatego tak ważne jest dobieranie odpowiednich foteli – kierując się nie tylko ceną, ale także zwracając uwagę na właściwą wysokość, pozycję i ergonomię krzesła. Jest to inwestycja, która z pewnością zaprocentuje – Twoi pracownicy będą pracowali wydajniej w komfortowych warunkach.

Ergonomia fotela

Jakość, bezpieczeństwo i ergonomia. Zaczynamy coraz świadomiej sięgać po wysokiej jakości produkty będące wyposażeniem biura, jak np. krzesła i fotele . Ergonomia fotela zdecydowanie jest jednym z najważniejszych czynników, które powinno się brać pod uwagę. Wygodne krzesło pozwalające na zajęcie komfortowej pozycji ułatwia wydajną pracę, bez bólu i dolegliwości ze strony kręgosłupa. Ponadto dzięki jego konstrukcji dopasowanej do budowy ciała praca jest łatwiejsza, a pisanie na klawiaturze czy sięganie po różne przedmioty – o wiele sprawniejsze.

 

 

Czym jest ergonomia?

Pod pojęciem ergonomii znajduje się nauka, której głównym celem jest tworzenie odpowiednich warunków pracy dla człowieka. Ergonomiczne meble biurowe to zatem takie meble, które są komfortowe w codziennym użytkowaniu, bezpieczne, a także nie powodują zwiększenia ryzyka chorób i wypadków u pracowników.

Ergonomia ma szczególne znaczenie w przypadku doboru krzeseł i foteli biurowych – to wyposażenie wnętrz biurowych stosowane u pracowników wykonujących pracę w pozycji siedzącej powinno zapewniać wtedy odpowiednie podparcie dla całego ciała nawet przy długotrwałym pozostawaniu w tej samej pozie.

Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie krzesła i fotele biurowe dostępne w sprzedaży spełniają wymogi ergonomii. Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas ich doboru!

1. Anatomiczna konstrukcja

Przede wszystkim dobre krzesło biurowe lub fotel biurowy powinny posiadać anatomiczną konstrukcję, czyli konstrukcję odpowiadającą budowie ciała człowieka.

Bardzo ważne jest specjalnie wyprofilowane oparcie, które powinno posiadać wgięcie w okolicy lędźwiowej. W ten sposób może zapewnić właściwe dopasowanie na całej długości pleców. W przypadku krzeseł i fotelu o wyższym oparciu należy zwrócić także uwagę na odpowiednie wyprofilowanie w rejonie kręgosłupa szyjnego.

Anatomiczną konstrukcję krzesła wspiera także właściwie ukształtowane siedzisko, które powinno posiadać lekki spad w kierunku nóg, a także nie powinno być zbyt głębokie. W ten sposób może uniemożliwiać zajęcie ergonomicznej pozycji przez pracownika.

Należy także zwrócić uwagę na podłokietniki, które powinny zapewniać podparcie dla rąk podczas pracy, aby łokcie nie pozostawały w powietrzu.

2. Szeroka regulacja

Ergonomia krzeseł i foteli biurowych wspierana jest przez ich regulację. Dobre wyposażenie wnętrz biurowych tego rodzaju może być wtedy indywidualnie dopasowane do sylwetki pracownika, a tym samym może zapewnić mu maksymalny komfort pracy.

Im szersza gama regulacji w krześle albo w fotelu biurowym, tym lepiej. Wtedy każdy użytkownik mebla będzie mógł dostosować jego konstrukcję do swoich wymogów. Dobry fotel biurowy albo krzesło biurowe powinny posiadać regulację elementów takich jak:

 

·      wysokość siedziska

·      głębokość siedziska

·      nachylenie oparcia

·      położenie wcięcia pod część lędźwiową kręgosłupa

·      pozycja zagłówka, jeśli mebel go posiada

·      pozycja podłokietników

 

Dla pracodawcy wybór krzesła albo fotela o szerokiej gamie regulacji elementów jest także bardziej opłacalny, ponieważ nie ma wtedy potrzeby wymiany mebla na inny, gdy pracownik nie może korzystać z niego komfortowo ze względu na brak możliwości dopasowania.

3. Materiały obiciowe

 

Przy doborze ergonomicznego krzesła biurowego lub fotela biurowego należy zwrócić także uwagę na jeszcze jedną ważną kwestie, a mianowicie na wykorzystane przy jego produkcji materiały obiciowe.

Gdy zamierzamy zakupić takie wyposażenie wnętrz biurowych, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego estetykę, ale również na typ zastosowanych materiałów.

 

W biurach najlepiej sprawdzają się krzesła i fotele obite tkaninami, na przykład miękkimi tkaninami welurowymi lub tkaninami siatkowymi, które dobrze przepuszczają powietrze. Skóra ekologiczna oraz skóra naturalna, chociaż wyglądają bardzo efektownie i nadają wnętrzom prestiżu, to jednak nie zapewniają tak wysokiego poziomu komfortu dla pracowników i najlepiej nadają się do krótkiego użytkowania.

 

Wzornictwo i kolorystykę materiałów obiciowych można dopasować indywidualnie do aranżacji biura, aby kompletne wyposażenie wnętrz biurowych prezentowało się spójnie.

 

Zachęcamy już teraz do bliższego zapoznania się z wszystkim modelami krzeseł biurowych i fotelu biurowych dostępnych w naszym asortymencie w MP Office!