Kantyna - style i pomysły na meble do kuchni firmowej

Kantyna to miejsce, od którego w dużym stopniu zależy atmosfera w miejscu pracy. Przestrzeń funkcjonalna i pozwalająca na chwilę wytchnienia pozwoli się rozluźnić i odstresować pracownikom, co wpłynie na ich wydajność w pracy. Jak zaaranżować kantynę, aby była przyjaznym i komfortowym miejscem, do którego inni z chęcią udają się na obiad lub kawę?

Podstawowe meble w kantynie

Nowoczesna kantyna to miejsce praktyczne i uniwersalne. Gdy urządzone jest zgodnie z filozofią „flexible workplace”, wszyscy pracownicy czują się w niej komfortowo. Swobodna i rodzinna atmosfera zachęca do integracji i wymiany poglądów. Cała przestrzeń, chociaż jest otwarta i przestronna, podzielona jest na konkretne strefy. Centralnym punktem są ergonomiczne i odporne stoły oraz wygodne siedziska.
 

Stoły w kantynie przeznaczone są dla wielu użytkowników – dlatego najlepszym wyborem jest wyposażenie wnętrza w kilka modeli, które różnią się rozmiarem. Wyższe propozycje o szerokich blatach sprawdzą się jako miejsce do przyrządzania posiłków, na których ustawione są niezbędne sprzęty AGD – takie jak mikrofalówka, ekspres do kawy lub czajnik. Umieszczone w kantynie stoły powinny pozwolić na wygodne spożywanie drugiego śniadania czy obiadu w gronie znajomych - co sprzyja zacieśnianiu więzi. Starannie dopasowana musi więc być ich wielkości, zarówno jeśli chodzi o wysokość, ale także długość i szerokość. Dla tych, którzy wolą spędzać czas w mniejszym gronie, warto nabyć kilka jedno- czy dwuosobowych stolików.

Znajdujące się w kantynie czy stołówce stoły wcale nie muszą być nudne – nowoczesny design i jakościowe wykończenie mogą nadać temu pomieszczeniu nieco dynamiki i stylu, dzięki czemu spędzany w nim czas będzie jeszcze przyjemniejszy. Wykorzystanie modnej, industrialnej stylistyki, sięgnięcie po abstrakcyjne linie czy utrzymanie wnętrza w stylu retro pomoże zamienić kantynę w modne miejsce, w którym każdy będzie czuł się swobodnie.  
 

Meble użyte do produkcji stołów w kantynie powinny być wykonane z wytrzymałych i estetycznych materiałów, które dodatkowe będą łatwe w utrzymania czystości – w końcu są intensywnie eksploatowane przez różne osoby. Muszą więc radzić sobie z próbą czasu i nawet po wielu latach wyglądać schludnie. Takie warunki spełniają jedynie wysokiej jakości materiały użyte do produkcji, jak lite drewno, PVC czy metal.

Krzesła w kantynie – niemniej ważne

Bardzo ważna jest także ergonomia krzeseł, które zdecydujemy się umieścić w stołówce czy kantynie – pracownicy ciężko pracują przez wiele godzin, więc podczas odpoczynku warto zapewnić im nieco wytchnienia. Zarówno siedzisko, jak i oparcie powinny być wykonane z wygodnych i przyjemnych w dotyku materiałów, a ich kształt i wymiary muszą odpowiadać stosownym normom. Ważną rolę odgrywają tutaj użyte materiały – w ciągu dnia na krzesłach siedzi sporo osób, konieczna jest więc możliwość ich łatwego czyszczenia. Nie bez znaczenia jest także odporność na ścieranie, wielokrotne siadanie, wstawanie czy przesuwanie. Wygodne i ergonomiczne krzesła mogą działać ożywczo na wystrój panujący we wnętrzu kantyny – pod warunkiem, że zostaną odpowiednio dobrane do potrzeb pracowników.