Stwórz idealne biuro w domowym zaciszu

W ostatnim czasie wiele osób jest zmuszonych do pracy zdalnej w swoich domach. Wszystko wskazuje na to, że trend taki będzie się rozpowszechniał. Jednak, aby praca w swoich czterech kontach była równie efektywna jak powierzchnia w biurowcu, należy ją efektywnie zaaranżować. Jak zorganizować biuro w domu?

Zadbaj o podstawy

Czy tobie też praca w domu kojarzy się z aromatyczną kawą, ciepłymi kapciami oraz wygodną kanapą? Chociaż dwa pierwsze określenia wydają się w porządku, to jednak praca na kanapie nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Wiele osób pracując zdalnie, zaniedbuje kwestie stanowiska pracy. Może się wydawać, że spędzenie 8 godzin na miękkiej i wygodnej kanapie tylko poprawi naszą efektywność. Jednak prawda jest taka, że nasza pozycja podczas pracy pozostawia wtedy wiele do życzenia. Ciało jest pochylone, plecy zgarbione, a nogi podkurczone. Już po kilku dniach zaczynają boleć nas mięśnie, a w łydkach łapią skurcze.
 

Co więc powinno się zrobić? Zaopatrzyć w dobre krzesło! Odpowiedni fotel to chyba najważniejszy element domowego biura. Aby zapewniał maksimum wygody musi być ergonomiczny. Musi też zapewniać możliwość regulacji wychylenia oparcia, siedziska oraz podparcia na odcinku lędźwiowym ( sprawdź naszą ofertę ergonomicznych i wygodnych foteli bejot do pracy) 

Zorganizuj sobie miejsce

Błędem początkujących osób, które dopiero rozpoczynają swoją prace zdalną jest brak wygospodarowanej przestrzeni na biuro w domu. Gdy nie ustaliłeś stałego miejsca pracy dużo trudniej będzie ci oddzielić życie prywatne od zawodowego oraz zadbać o koncentracje. Najlepszym wyborem byłyby oddzielny pokój, ponieważ umożliwiłby zostawienie swoich firmowych obowiązków za drzwiami. Co jednak jeżeli nie dysponujesz taką przestrzenią?
 

Wtedy miejsce pracy powinieneś dostosować do swojego planu dnia. Jeżeli zabierasz się za obowiązki wcześnie rano, to najspokojniejszym miejscem w domu może okazać się sypialnia. Wszyscy domownicy najczęściej spędzają swój dzień w salonie, jadalni lub w kuchni, dlatego ty będziesz mógł cieszyć się spokojem oraz ciszą. Jednak osobom, które preferują prace wieczorami lub nocą nie poleca się organizowania biura w pokoju, gdzie znajduje się łóżko. Nie będą wtedy narażać się na pokusę, jaką jest krótka drzemka, która przeradza się w porządny sen.

Pomyśl o dodatkach

Twoje biuro w domu stanie się idealnym miejscem pracy, gdy będziesz pamiętał o detalach, które na pierwszy rzut oka nie wydają się tak istotne, ale odgrywają ogromną rolę. Jednym z nich jest światło, które nie powinno być ani za mocne, ani niedostateczne. Najlepszym wyborem podczas pracy w dzień, będzie zapewnienie sobie naturalnego światła - w tym celu warto ustawić biurko przy oknie, od strony wschodniej lub południowej. Z pomocą przychodzi również sztuczne oświetlenie. Aby stworzyć warunki odpowiednie do pracy zdalnej, najlepiej zadbać o kilka źródeł światła. Jedno powinno się znajdować na suficie, drugie na ścianie przed biurkiem, a trzecie na samym blacie. Szczególnie praktyczne okazują się regulowane lampki, które przymocowane są do biurka i pozwalają na idealne dostosowanie źródła światła do naszej pozycji.
 

Biuro w domu można też wyposażyć w kilka gadżetów bezpośrednio wpływających na komfort. Z pewnością jest to dodatkowy monitor. Podobnie wygląda sytuacja z myszką oraz zewnętrzną klawiaturą. Praca na tego typu sprzęcie w porównaniu do zwykłego laptopa jest nie do przecenienia. Bez wątpienia przydadzą się również dobre słuchawki z mikrofonem. Rzeczą trywialną, ale jakże przydatną jest plastikowy kosz na śmieci, który znajduje się tuż przy biurku. Do opcjonalnych akcesoriów biura w domu należy też tablica sucho ścierna oraz karteczki samoprzylepne.
 

Jak widać zorganizowanie biura w domu to nic trudnego - co więcej, da się to zrobić niskim nakładem kosztów. Wystarczy kilka prostych kroków, aby praca zdalna była skuteczna oraz przyjemna.