Szafy biurowe i gabinetowe – rodzaje i dobór

Jednymi z podstawowych mebli biurowych i gabinetowych są szafy. Przeznaczone do przechowywania dokumentacji i wyposażenia biurowego zapewniającego są spotykane zarówno w mniejszych, jak i w większych przestrzeniach. Jak dobierać najlepsze szafy do wnętrz biurowych i gabinetowych?

Firmy są zobowiązane do przechowywania określonych typów dokumentacji, między innymi dowodów księgowych, ksiąg podatkowych czy dokumentacji pracowniczej. Oprócz niej firmy gromadzą także inną dokumentację, między innymi projekty, prospekty czy umowy. Ponadto w siedzibach firm znajduje się wiele innych przedmiotów – wyposażenie biurowe, akcesoria biurowe czy gadżety reklamowe.

Wszystkie te przedmioty wymagają odpowiedniej przestrzeni do przechowywania. W tej roli doskonale sprawdzają się dopasowane szafy biurowe oraz szafy gabinetowe. Jakie są ich główne rodzaje?

Szafy biurowe i gabinetowe – rodzaje i dobór
Rodzaje szaf do przechowywania w biurach i gabinetach:

Rodzaje szaf do przechowywania w biurach i gabinetach:

  • szafy otwarte – posiadają otwarte półki, mogą służyć do przechowywania segregatorów, urządzeń biurowych
  • szafy zamykane – wyposażone w skrzydła drzwiowe, mogą być także zamykane na klucz, zapewniając większe bezpieczeństwo przechowywanych przedmiotów
  • szafy dokumentowe – przeznaczone specjalnie do archiwizowania dokumentów
  • szafy z szufladami – ułatwiają przechowywanie akcesoriów biurowych
  • kontenerki na kółkach – łatwe w przesuwaniu, umieszczane często pod biurkami

Do produkcji mebli takich jak szafy biurowe oraz szafy gabinetowe stosuje się dwa główne rodzaje materiałów, a mianowicie płyty drewnopochodne, na przykład płyty MDF, a także metal.

Szafy z płyt drewnopochodnych wyróżniają się estetycznym wyglądem, przystępnymi cenami i uniwersalnym zastosowaniem.

Szafy biurowe i gabinetowe – rodzaje i dobór

Z kolei szafy metalowe częściej wybierane są do przechowywania dokumentacji i wyposażenia, które wymaga większej ochrony. W sprzedaży możemy znaleźć również szafy ognioodporne, szafy pancerne z metalu.

Dobra szafa biurowa lub szafa gabinetowa mogą być dobrane do przestrzeni także pod kątem estetyki – dzięki temu można nadać wnętrzom atrakcyjny dla oka wygląd.