Wykładziny biurowe – jak wybrać najlepszą wykładzinę do biura?

Wykładzina jest najczęściej używanym materiałem na podłogi w wielu pomieszczeniach biurowych. Jak wybrać najlepszą dywanową wykładzinę biurową, która będzie mogła posłużyć na długi czas i będzie ozdobą wnętrza?

W sprzedaży można znaleźć pełną gamę różnych wykładzin biurowych. Wybranie tej odpowiedniej może jednak nastręczać sporo trudności.

Dobranie odpowiedniego materiału wykończeniowego na podłogę w biurze ma duże znaczenie. Podłoga nie tylko powinna być trwała i odporna na czynniki zewnętrzne, ale również powinna być łatwa do utrzymania w czystości, a także estetyczna. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając biurowe wykładziny dywanowe!

Wykładzina biurowa o profesjonalnym zastosowaniu

Biura to intensywnie użytkowane obiekty, które wymagają zastosowania wysokiej jakości wykładzin dywanowych. Wobec tego do przestrzeni biurowej należy wybrać wykładziny profesjonalne – przeznaczone właśnie do tego miejsca.

Zwykłe wykładziny domowe nie będą gwarantowały wymaganej trwałości, dlatego też mogą szybko zacząć się wycierać i przestać wyglądać atrakcyjnie. To z kolei może przekładać się na pogorszenie wizerunku firmy.

Wobec tego do biur wybierajmy biurowe wykładziny – wyróżniające się odpowiednią odpornością na wytarcie nawet przy intensywnym użytkowaniu każdego dnia. Wykładziny biurowe oznacza się klasą użytkową od 31 do 33.

Wykładzina w rolce czy płytki dywanowe?

Do biur można wybrać wykładzinę dywanową w dwóch wariantach, a mianowicie:

  • wykładzina w rolce

  • płytki dywanowe

Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, dlatego warto zapoznać się z nimi przed zdecydowaniem się na zakup.

Wykładzina w rolce – zalety i wady

Wykładzina w rolce jest przede wszystkim łatwa w montażu, który dodatkowo przebiega bardzo szybko – wystarczy ją tylko rozłożyć i odpowiednio zamocować do podłoża.

Głównym minusem wykładzin w rolce jest ich ograniczona szerokość – w przypadku dużych biur konieczne będzie łączenie brzegów wykładzin. Także w razie uszkodzenia elementu wykładzin w rolce jej naprawa będzie utrudniona, ponieważ konieczne będzie albo wycięcie danego elementu, albo wymiana całego pasma wykładziny na nową.

 

 

Płytki dywanowe – zalety i wady

Z kolei wykładziny w formie płytek dywanowych są doskonałe zarówno do małych, jak i do dużych wnętrz. W przypadku większych przestrzeni trzeba jednak pamiętać o tym, że ich ułożenie będzie znacznie dłuższe niż montaż zwykłej wykładziny w rolkach.

Standardowe wymiary wykładzin w płytkach to 50 x 50 cm lub 61 x 61 cm, ale spotykane są także wykładziny o innych wymiarach i kształtach, na przykład prostokątne, heksagonalne.

Wykładziny w płytkach pozwalają za to na łatwą naprawę – gdy uszkodzeniu ulegnie jedna lub kilka płytek, wystarczy wymienić je na nowe. Także plusem jest możliwość tworzenia efektownych kompozycji z różnych kolorów płytek dywanowych.

 

Budowa wykładziny – co warto o niej wiedzieć?

Wykładzina dywanowa składa się z dwóch głównych elementów, a mianowicie z runa oraz z podkładu. Oprócz nich stosuje się także inne warstwy, na przykład te odpowiadające za wytłumienie wykładziny oraz nadanie jej odpowiedniej miękkości podczas chodzenia.

Runem wykładziny nazywamy jej widoczną, zewnętrzną część. Biurowe wykładziny posiadają runo wykonane ze sztucznych włókien. Najczęściej spotykane to wykładziny z dwóch typów włókien:

  • poliamid (PA)

  • polipropylen (PP)

Wykładziny poliamidowe są bardziej odporne na ścieranie oraz nie odkształcają się tak jak poliamidowe. Są także bardziej odporne na ogień. Są jednak droższe od wykładzin polipropylenowych.

Przy doborze wykładziny biurowej należy także zwrócić uwagę na jej gramaturę, czyli na wagę surowca, który został wykorzystany do wykonania metra kwadratowego runa. Im wyższa jest gramatura, tym wykładzina jest bardziej wytrzymała.

Do biur najlepiej nadają się wykładziny o niższym runie, które są bardziej wytrzymałe od wykładzin o runie wyższym, a także są łatwiejsze w czyszczeniu na sucho i na mokro.

Warto także zwrócić uwagę na grubość wykładziny – grubsze biurowe wykładziny są w stanie zapewnić lepszy poziom termoizolacji, a także lepiej tłumią hałasy.

 

Estetyka biurowych wykładzin dywanowych

Nie można zapominać również o kwestiach estetyki. Wzór i kolor wykładziny dywanowej dobieramy w zależności od aranżacji biura, aby całość dawała spójny wygląd.

Do biur najlepiej wybierać wykładziny o stonowanych kolorach, które nie będą rozpraszały uwagi podczas pracy.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się ze wszystkimi modelami wykładzin biurowych dostępnych w naszej ofercie i zachęcamy do złożenia zamówienia w naszej firmie MP Office!