Wyposażenie wnętrz pracowniczych typu open space

W języku angielskim open space to po prostu otwarta przestrzeń, a dokładnie otwarta przestrzeń do pracy biurowej, w której umieszcza się większą liczbę stanowisk biurowych bez wygrodzonych ścian.

W tym przypadku aranżacje mebli pracowniczych wymagają stworzenia odpowiednich stanowisk pracy. Pracownicy powinni posiadać swobodny dostęp do swoich biurek i możliwość łatwego przemieszczania się.

Rozwiązania typu open space umożliwiają zwiększenie efektywności pracy poprzez ułatwienie komunikacji między pracownikami, ale z drugiej strony mogą jednak zmniejszać wydajność pracy, gdy nie są odpowiednio zaaranżowane, na przykład ze względu na hałas. W związku z tym wyposażenie wnętrz pracowniczych tego rodzaju musi być odpowiednio zaprojektowane. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
 

 

Stanowiska pracy dla pracowników we wnętrzach open space

Wnętrza typu open space wymagają stworzenia wydzielonych przestrzeni do pracy dla pracowników. Układy robocze tego rodzaju zawierają wtedy biurka wraz z krzesłami pracowniczymi, a także mogą posiadać dodatkowe meble, na przykład szafki, regały czy półki do przechowywania.

Na ogół, ze względu na oszczędność przestrzeni, stanowiska pracy dla pracowników są dość małe, co powoduje, że ich ergonomia ma tutaj szczególne znaczenie. Stanowisko powinno zapewniać pracownikowi komfort pracy na jak najwyższym poziomie, dlatego też wyposażenie wnętrz pracowniczych tego rodzaju powinno być skupione na funkcjonalności, wygodzie oraz bezpieczeństwie.

Aranżacje mebli pracowniczych mogą wtedy być także uzupełnione o dodatkowe przegrody pomiędzy stanowiskami pracy, które pozwalają pracownikom na uzyskanie większej prywatności i umożliwiają większe skupienie na swoich zadaniach. W przestrzeniach, w których ważna jest otwarta komunikacja między pracownikami, z takich przegród najczęściej się rezygnuje.
 

 

Ciche biuro open space – to możliwe!

Jednym z minusów biur typu open space może być ich zbyt duży hałas – jednak odpowiednie wyposażenie wnętrz pracowniczych tego rodzaju pozwala na znaczące zmniejszenie odgłosów pracy.

Aby stworzyć ciche biuro typu open space konieczne jest zastosowanie odpowiednich materiałów wykończeniowych oraz umeblowania, które będzie mogło pochłaniać nadmiar dźwięków i tym samym zapewniać pracownikom większy komfort pracy. Najczęściej w tym przypadku stosuje się takie wyposażenie wnętrz pracowniczych jak:
- wygłuszające wykładziny podłogowe, które pochłaniają nadmiar dźwięków
- przegrody stanowisk pracowniczych wykończone specjalnymi materiałami akustycznymi, które minimalizują hałasy
- panele akustyczne umieszczane na ścianach oraz na sufitach
- mechanizmy cichego domykania w meblach biurowych

W przestrzeniach open space, w których ważne jest uzyskanie ciszy, aranżacje mebli pracowniczych mogą być uzupełnione również o akustyczne konstrukcje takie jak akustyczne budki telefoniczne, które umożliwiają stworzenie cichego środowiska pozwalającego na prowadzenie rozmów telefonicznych lub twarzą w twarz.

Interesującą propozycją są także fotele i sofy akustyczne, które ze względu na swoją specjalną konstrukcję również ograniczają dostęp hałasów.

 

Stylowe przestrzenie typu open space

Stosowane we wnętrzach typu open space aranżacje mebli pracowniczych powinny być zatem funkcjonalne i ergonomiczne, ale nie można zapominać również o ich wyglądzie.

Aktualnie do wyboru mamy szeroką gamę różnych wzorów i kolorów umeblowania otwartych przestrzeni biurowych, dlatego też można stworzyć wtedy różnorodne kompozycje, które doskonale sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach.

W nowoczesnych przestrzeniach bardzo często stosuje się aranżacje mebli pracowniczych w kolorach stonowanych, między innymi w kolorze szarym, granatowym, beżowym, ale również w bardziej intensywnych barwach, na przykład w kolorze zielonym, pomarańczowym czy żółtym. Stylowym wyborem będą także meble wykończone drewnem naturalnym albo wykonane z płyt z drewnopodobną fakturą.

 

Zapraszamy serdecznie do bliższego zapoznania się z pełną gamą mebli pracowniczych, także do przestrzeni typu open space, dostępnych w naszej firmie MP Office. Oferujemy biurka, system przechowywania, fotele i krzesła pracownicze.  Specjalizujemy się również w rozwiązanych dźwiękochłonnych, które doskonale nadają się do stworzenia cichego biura typu open space. Zachęcamy do sprawdzenia naszej pełnej oferty!