Meble jak plażowe kosze lub domki na drzewie, akustyczne jaskinie i designerskie panele w kształcie liści. Współczesne biura coraz rzadziej przypominają siebie sprzed lat. Zapomnijmy o koszmarnych boksach i głośnych open space'ach, bo jak zapowiadają eksperci, najmodniejszym i najbardziej pożądanym elementem wystroju biurowego wnętrza będzie – cisza.

Do opustoszałych w pandemii biur powoli wracają pracownicy – jedni stęsknieni za biurową codziennością i przestrzenią dedykowaną tylko pracy, inni przeciwnie – z trudem porzucając swoje tymczasowe zielone stanowiska z widokiem na morze, kempingi, ogrody, plaże czy góry. O tym, że praca lubi ciszę, a natura i odpoczynek sprzyjają kreatywności nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dlatego z pomocą pracodawcom i pracownikom przychodzą projektanci nowoczesnych mebli akustycznych i niwelujących hałas innowacyjnych rozwiązań dla biur, dzięki którym przestrzeń do wspólnej pracy może stać się komfortową i jednocześnie świetnie urządzoną strefą ciszy. Tu każdy poczuje się dobrze.

Odpowiednia akustyka we wspólnych pomieszczeniach biurowych ma szczególne znaczenie, podobnie jak design – przekonują eksperci MP Polska, firmy specjalizującej się w projektowaniu biurowych wnętrz, która współpracuje z najlepszymi światowymi producentami wyposażenia akustycznego. – To nie tylko wykonane z wysokiej jakości materiałów dźwiękochłonnych ścianki, panele czy przegrody, które można dowolnie łączyć, ale też sofy i fotele z miękkich tkanin w szerokiej gamie kolorystycznej. Koją zmysły, eliminują nieprzyjemne szumy i dźwięki, zapewniają pracownikom więcej wygody i prywatności. Sprawiają, że do takiego biura po prostu chce się wracać.

A to szczególnie ważne w nowej popandemicznej rzeczywistości, która z pewnością wymusi na pracodawcach zmiany, a ich ważną częścią będzie odpowiednia organizacja przestrzeni biurowej, wyizolowanie cichych miejsc, w których łatwiej o skupienie i koncentrację. Badania przeprowadzone w 2020 i 2021 roku wskazują, że ponad połowa Polaków zdecydowanie woli wykonywać swoje obowiązki właśnie w biurze, dobrze oświetlonym, przyjaznym miejscu pracy, ekologicznie wyposażonym, dysponującym zarówno pomieszczeniami do pracy na wyłączność, jak do zespołowej burzy mózgów.

Ekrany jak liście: ekologiczny design paneli akustycznych

Ekrany jak liście: ekologiczny design paneli akustycznych

Te panele akustyczne w kształcie liści znakomicie pasują do nowoczesnych przestrzeni, ale tu nie chodzi tylko o estetykę (choć przyznajmy, że ta jest zachwycająca), ale przede wszystkim o dźwiękochłonną technologię najwyższej jakości. Akustyczne liście cenionej marki Acustio mogą oddzielać od siebie biurka, w przeróżnych konfiguracjach zdobić podłogi i sufity, i co najważniejsze, takie rozwiązania uwalniają biura (także te domowe) od rozpraszających dźwięków biurowej orkiestry: telefonów, drukarek, hałaśliwych rozmów. W dodatku to propozycja dla tych, którzy cenią ekologię i ideę zrównoważonego projektowania, bo jak przekonują producenci paneli, wszystkie elementy są wymienne i wielokrotnego użytku. W katalogu dostępne są także m.in. panele w geometrycznych formach, które zawieszone na ścianie przypominają stalaktyty oraz ścianki dostępne w energetycznych kolorach i subtelnych pastelach.

Pokoje ciszy: poczuj się, jak w domku na drzewie

A co powiecie na małą salę konferencyjną w samym centrum biura, która wygląda jak domek na drzewie? W dodatku to mobilna konstrukcja i może być wszędzie tam, gdzie akurat potrzebna jest kreatywna burza mózgów? Jedno jest pewne. W takich miejscach kreatywne koncepty i genialne biznesowe strategie właściwie piszą się same.

Uwaga, będzie rozmowa!

Z kolei miejscem odpowiednim dla prowadzenia komfortowych rozmów przez telefon/skype czy na zoomie, są akustyczne budki telefoniczne. Ich użytkownicy mogą być pewni, że dzięki specjalnej konstrukcji pomieszczenia i zastosowanych w nim najwyższej klasy materiałów dźwiękoizolacyjnych, to co zostało powiedziane w budce, zostaje w budce ;) To doskonałe rozwiązanie np. w redakcyjnych newsroomach, w których liczy się dyskrecja, a telefony praktycznie nigdy nie przestają dzwonić.

Pokoje ciszy: poczuj się, jak w domku na drzewie
Biuro all inclusive: meble jak kosze plażowe

Biuro all inclusive: meble jak kosze plażowe

Tej konstrukcji przyznajemy złoty medal w kategorii life work balance. Wpuszczenie lata i morskiej bryzy do biura z pewnością wprowadzi w każdej firmie łagodną, kojącą atmosferę sprzyjającą rozwiązywaniu wszelkich problemów. Uwaga: zatopienie się w miękkim siedzisku w kolorze morskiej piany, grozi odpłynięciem. Szczególnie w piątek, piąteczek, piątunio... Acha, i tu nie rozmawiamy o deadline'ach, wszelkie kwestie dotyczące strategii lub ograniczeń w budżecie lepiej przedyskutować w jaskini. Także akustycznej i świetnie zaprojektowanej.

Polecane artykuły

Prawie jak w Yellowstone! Jeszcze biuro czy już park?
20-06-2024

Prawie jak w Yellowstone! Jeszcze biuro czy już park?

Zobacz
Meble z mórz, pokrzyw i oceanów
13-06-2024

Meble z mórz, pokrzyw i oceanów

Zobacz
Pssst! O dobrych decybelach i sztuce projektowania ciszy
09-05-2024

Pssst! O dobrych decybelach i sztuce projektowania ciszy

Zobacz
Udostępnij

Architektura ciszy: biura, do których chce się wracać

Architektura ciszy: biura, do których chce się wracać