Biuro od kuchni, czyli co sprawia, że czujemy się w pracy, jak w domu

„Biuro to miejsce, w którym żyje się pełnią życia, na maksa, biuro to miejsce, w którym spełniają się marzenia!" Pamiętacie te słowa Michaela Scotta, ekscentrycznego szefa firmy papierniczej Dunder Mifflin rozsławionego przez amerykański hit komediowy „The Office”? No właśnie. Zanim jednak ponownie zanurzymy się w serialowym świecie abstrakcyjnego humoru i realiów biurowych jakby z innej epoki, całkiem serio pytamy o to, czym dziś jest dobre, przyjazne biuro. Co je tworzy?

Może kojąca zmysły roślinność, zdjęcia bliskich na firmowych biurkach, albo własny kubek na kawę? Czas pandemii był dużym wyzwaniem organizacyjnym dla biur, które w ostatnich latach zmieniły swój charakter. – Dlatego współczesne biuro powinno być miejscem z dobrą energią – takim, które sprzyja prowadzeniu rozmów strategicznych, interakcjom, kreatywnej wymianie myśli. Szczególnie teraz, kiedy biura opustoszały, a model pracy zdalnej czy hybrydowej stał się już normą – wyjaśnia Jolanta Dąbrowska, dyrektorka MP Polska, firmy, która od niemal trzech dekad pozostaje liderem w zakresie meblowych rozwiązań dla biur.

Biuro od kuchni, czyli co sprawia, że czujemy się w pracy, jak w domu

W ofercie firmy znajdziemy m.in. innowacyjne systemy dźwiękochłonne od Acustio, renomowane duńskie wzornictwo spod znaku Muuto czy meble Sedus prestiżowej niemieckiej marki, której MP Polska jest wyłącznym krajowym dystrybutorem.

– Współczesne biuro powinno być zaaranżowane tak, by swobodnie zmieniać w nim przestrzeń i dopasowywać ją do aktualnych potrzeb i wielkości zespołu, charakteru spotkania czy celu biznesowego. Dobrze zaprojektowane biuro, z fajnymi rozwiązaniami technologicznymi i wysokiej jakości designem to jedne z najważniejszych popandemicznych trendów w dziedzinie biurowej architektury wnętrz – podkreśla ekspertka i dodaje, że oprócz elastycznego podejścia do przestrzeni, ważny jest także ...dobry nastrój. Nie tylko Michael Scott wie, jak go zapewnić.

– Budujmy taką atmosferę w przestrzeni biurowej, aby pracownicy po prostu chcieli w nim przebywać. Biuro dobrze zaaranżowane, wyposażone w jakościowe elementy, świetne wzory i formy z pogranicza dom/biuro – dają ten komfort. Na przykład siedzimy teraz przy stole, który na co dzień służy do spotkań z klientami, ale za chwilę pewnie wyląduje na nim coś smacznego, bo dla nas istotną częścią pracy jest też bycie razem i wspólne celebrowanie rzeczy dla nas ważnych zawodowo i prywatnie – podkreśla Jolanta Dąbrowska.

Biuro od kuchni, czyli co sprawia, że czujemy się w pracy, jak w domu
Czym więc jest dobre biuro?

Czym więc jest dobre biuro?

Dobre biuro to takie, do którego chce się przyjechać, być w nim, wymieniać się z innymi informacjami. Dobre biuro to spokojne miejsce efektywnych spotkań.

– Zaczynamy doceniać estetykę i komfort przestrzeni, w której toczy się nasze zawodowe życie. Obyśmy tylko chcieli i potrafili z niej korzystać – dodaje z kolei Agata Krasnodębska, ekspertka
ds. HR w MP Polska. – Sama doświadczyłam w tym roku cennej zmiany miejsca, wcześniej przez wiele lat związana byłam tylko z jednym biurkiem i jednym pokojem. Teraz doceniam nie tylko walory mebli, przy których pracuję, ale też to, w jaki sposób na efektywną pracę wpływa na przykład odpowiednie nasłonecznienie, inna akustyka wnętrza czy widok z okna. A ten robi wrażenie! Bo siedziba firmy MP Polska mieszcząca się na 6. piętrze biurowca GreenWings inspiruje widokami: na startujące samoloty z jednej i wyrastające ponad ogródkami działkowymi warszawskie „city” z drugiej strony.

Pani Agata dopytywana o społeczne aspekty pracy i o to, co jej zdaniem buduje w niej sprzyjającą biznesowi dobrą atmosferę, bez wahania wymienia swoją legendarną już szarlotkę do zadań specjalnych, która w firmowej kuchni (co potwierdzają też inni pracownicy) ostro konkuruje z innymi wypiekami: sernikiem na zimno, piernikami kasztelańskimi i aromatyczną bezą Pavlova z sezonowymi owocami i porcją kakao.

To może na koniec zamiast puenty oddajmy jeszcze głos niezawodnemu Michaelowi Scottowi, który w takich chwilach miał zwyczaj powtarzać, że ucieczka od obowiązków też czasami bywa dobra ;-)

 

Biuro od kuchni, czyli co sprawia, że czujemy się w pracy, jak w domu