– Chcemy, żeby biuro znowu było miejscem, które przyciąga ludzi jak magnes. Wiemy, jak to zrobić! – mówi nam Jolanta Dąbrowska, dyrektorka MP Polska. 

To był rewolucyjny rok i to nie tylko dla całej branży produkcji mebli oraz wyposażenia wnętrz, ale także dla ludzi pracujących na całym świecie. Pandemia COVID-19 i kolejne lockdowny bezpowrotnie zmieniły nasz styl życia i to, jak pracujemy, a rozwijane na różnych płaszczyznach modele pracy hybrydowej, stały się dziś już nowym rynkowym standardem. – Dlatego rozwiązania dla biur, które proponujemy naszym klientom, muszą być kreatywną, odważną i innowacyjną odpowiedzią na te galopujące zmiany – podkreśla nasza rozmówczyni.

Czy te zmiany oznaczają także nową rolę biura? Model pracy hybrydowej już preferuje ponad połowa pracowników, a badania m.in. Delloitte potwierdzają, że tym, czego pracownicy oczekują od pracodawców. w, jest właśnie elastyczność.
 

Biurowy WELLness

Nowe strategie pracy wymagają innego podejścia w projektowaniu i bardziej otwartego myślenia o biurowej przestrzeni. W MP Polska stawiamy na styl domowy, kawiarniany, taki, w którym każdy czuje się dobrze i komfortowo. Mam na myśli biura z zaaranżowanymi przytulnymi strefami relaksu, bujną zielenią, miękkimi sofami, pufami, świetnej jakości tkaninami, komfortowymi siedziskami i odpowiednim oświetleniem. 

Ważne są też funkcje konkretnych przestrzeni i ich elastyczność. W tych przeznaczonych do pracy zespołowej szczególnie zadbamy o mobilność – lekki design, który możemy zmieniać w zależności od aktualnych potrzeb, a w pomieszczeniach do pracy indywidualnej – priorytetem będzie swoboda zaaranżowania stanowiska pracy, ergonomia rozwiązań i dobra akustyka. 

Obserwujemy, jak bardzo pracownicy chcą i potrafią z takich miejsc i narzędzi korzystać. To jest dobry moment do dzielenia się dobrymi praktykami, nowi klienci poszukują takich rozwiązań i chętnie korzystają z naszych doświadczeń. Wszyscy szukamy czegoś niesztampowego, odkrywczego, świeżego. Chcemy, żeby biuro znowu było tym miejscem, które przyciąga do siebie ludzi jak magnes. A my wiemy, jak to zrobić!

Ekologia i zrównoważony rozwój – to także jedne z najważniejszych współczesnych trendów w projektowaniu. Modne są społeczne ogrody i farmy w przestrzeniach miejskich, bez trudu potrafię sobie więc wyobrazić także biura ze ścianami pełnymi ziół i ogrodami warzywnymi. Czy to jest właśnie ten kierunek zmian? 

My mamy na dachu naszego biurowca miejską pasiekę i z dużą czułością opiekujemy się naszymi pszczołami. Ale tak, to bardzo odważna i przyszłościowa koncepcja. Na pewno nową rzeczywistością jest rosnąca świadomość jakości produktów, także takich, które pochodzą z recyklingu i dostają nowe życie. W tym roku pojawiły się projekty z coraz popularniejszej kategorii re-used, kiedy klienci zamiast inwestycji w nowe meble decydują się np. wykorzystać część już istniejącego wyposażenia i np. przetapicerować krzesła, wymienić pokrowce kanap, aby nadać im drugie życie i dopełnić innymi designerskimi rozwiązaniami, które będą stanowiły o nowoczesności i jakości biura. Takiego podejścia czy korzystania z przetworzonego plastiku nie było w Polsce jeszcze 10, czy 20 lat temu. A teraz producenci skupiają się na obniżaniu kosztów produkcji, właśnie stosując materiały i komponenty z recyklingu. Tym samym dokłądają swoją skromną cegiełkę do walki z katastrofą klimatyczną. 

Ten rok pokazał, że to sami klienci starają się teraz o prestiżową certyfikację WELL dla swoich biur. Chcą w ten sposób pokazać ekologiczną wrażliwość, a także gotowość do nieustannego rozwijania i poszerzania zielonych strategii firm.
 

Biurowy WELLness
Biurowy WELLness

WELL czyli nowy standard biurowego dobrostanu?

WELL to nowy certyfikat ekologiczny przyznawany przez International WELL Building Institute, który jeszcze bardziej skupia się na podstawowych potrzebach człowieka. Budynki, które mogą pochwalić się tym amerykańskim znakiem jakości, są projektowane tak, by minimalizować wszelkie źródła zanieczyszczeń i jednocześnie polepszać jakość powietrza w biurowych pomieszczeniach. Ale nie tylko. Ważna jest dobrej jakości woda, techniki jej filtracji, dostęp do zdrowego jedzenia, projektowanie przestrzeni tak, by te zachęcały pracowników do ruchu i aktywności fizycznej. To mogą być sale do fitnessu czy jogi, ale też np. biurka do pracy stojącej czy krzesła, które dzięki nowym technologiom wspierają zdrową pozycję ciała nawet podczas pracy siedzącej. I nie zapominajmy o akustyce – cisza to nowy i coraz bardziej popularny trend w biurowej architekturze wnętrz. Jednym słowem: WELL jest wszystkim tym, co sprzyja zdrowiu i dobrostanowi pracowników. Bo to oni są tu najważniejsi. 
 

Jaki to był rok dla MP Polska?

Pod wieloma względami był to rok słodki i pikantny zarazem. Zrealizowaliśmy mnóstwo fantastycznych projektów dzięki doborowej komunikacji z naszymi klientami i olbrzymiemu zaangażowaniu całego Zespołu w procesie realizacji. Jednocześnie skala wyzwań związana z sytuacją międzynarodową była dotąd dla nas niespotykana. Problemy logistyczne wynikające ze wstrzymania łańcuchów dostaw, nagłe zmiany cen i trudności realizacji projektów w określonym czasie. A każdy projekt ma przecież swoją specyfikę. Nie mniej wysoka czujność całego Zespołu oraz umiejętność zarządzania ryzykiem, a z drugiej strony olbrzymia motywacja do przeprowadzenia każdego kolejnego projektu zgodnie z ustaleniami i oczekiwaniami klientów oraz satysfakcja z efektów tych prac były dla nas najważniejsze. Emocje były do samego końca! To był wyśmienity rok dla naszego Zespołu, mamy co świętować!
 

Jaki to był rok dla MP Polska?

MP Polska jest liderem w realizacji prestiżowych projektów i innowacyjnych rozwiązań dla biur, które od niemal trzech dekad powstają we współpracy z uznanymi światowymi markami i wiodącmi europejskimi producentami mebli, takimi jak m.in. Sedus, Pedrali czy Muuto.