Jest w nich dużo śródziemnomorskiej lekkości, południowego nastroju i letniego rozmarzenia. Poza tym są długie, smukłe i zjawiskowe, jak włoska linia brzegowa. 

Nasz wakacyjny przewodnik po najpiękniejszym współczesnym wzornictwie zaczynamy na północy Półwyspu Apenińskiego – w małym lombardzkim miasteczku Palazzolo sull’Oglio, w którym w 1963 roku powstała rodzinna manufaktura Pedrali. Dziś, jedna z najbardziej uznanych europejskich marek słynących ze znakomitego designu. Najnowsza kolekcja mebli outdoorowych Reva Twist Pedrali powstała we współpracy z wybitnym francuskim projektantem Patrickiem Jouin, którego prace możemy oglądać w najbardziej prestiżowych muzeach sztuki współczesnej na świecie, takich jak nowojorska MoMA czy paryskie Centre Pompidou.

Artysta sam podkreśla, że w pracy ceni sobie przede wszystkim różnorodność, dlatego łączy w niej wiele dziedzin sztuki. Nic więc dziwnego, że nawet w meblach projektowanych na skalę przemysłową bardzo wyraźnie widać rzemieślniczy warsztat, szeroką wiedzę technologiczną i czułe oko miejskiego architekta. To waśnie jemu współczesne biura, restauracje, werandy, tawerny, kawiarniane ogródki, patia zawdzięczają ten niepodrabialny idylliczny styl, jak z nadmorskiego kurortu.
 

Design (nie tylko) na lato
Meble all inclusive

Meble all inclusive

Poezja poezją, ale jak mówi Jouin, meble powinny być nie tylko piękne, ale także przede wszystkim trwałe, niezawodne, wytrzymałe i praktyczne. Nic nie może się zmarnować. „Zawsze tworzę z myślą o naturze i staram się zużywać tylko tyle materiału, ile jest to naprawdę konieczne” – czytamy w wywiadzie dla internetowego tm magazine. 

Kolekcję nagradzanych w międzynarodowych konkursach mebli, tworzą miękkie sofy i wygodne fotele w kolorach morskich turkusów lub w minimalistycznych szarościach i piaskowych beżach, a także charakterystyczne ławki z wysokimi oparciami, które zaawansowanym urlopowiczom mogą przypominać kosze z przedwojennych plaż Świnoujścia. Takie eleganckie retro! Z geometryczną linią i w pastelowych odcieniach. Dodatkowo mają pogodo- odporne aluminiowe ramy i przypominające makramy urocze elementy z plecionego sznurka. W sam raz do wakacyjnego lekkoduszenia!

Biura na wczasach: kierunek Sycylia

Kolejnym przystankiem na naszym letnim szlaku jest czarująca włoska wysepka Panarea nieopodal Sycylii, na którą już kiedyś zaglądaliśmy na tym blogu. Przypomnijmy więc tylko, że podobno oprócz boskich pejzaży mają tam też najpiękniejsze pod włoskim słońcem tarasy z widokami na port i klify. Właśnie te widoki zainspirowały twórców kolekcji mebli Panarea (także od Pedrali), które można kreatywnie ze sobą zestawiać i łączyć, tworząc oryginalne aranżacje.

Komfortowe krzesła w różnych rozmiarach owija ręcznie tkany sznurek, a oparcie i siedzisko zdobią miękkie poduchy szczególnie dobrze sprawdzające się pod chmurką, nawet jeśli chmurka jest polskim cumulonimbusem.

Lekkie meble plenerowe są idealne do kawiarni nad brzegiem morza, ale też cieszą się ogromną popularnością w korporacyjnej turystyce. Nasze źródła potwierdzają, że dzięki przyjaznemu wzornictwu i śródziemnomorskim skojarzeniom, biura notują rekordowy wzrost zainteresowania pracą stacjonarną, a firmowe ogródki i strefy relaksu przeżywają prawdziwe oblężenie. W końcu nie trzeba przecież rzucać wszystkiego, żeby wyrwać się na włoskie wybrzeże. 
 

Biura na wczasach: kierunek Sycylia

Letni ogród w Helsinkach

I na koniec naszego zestawienia – dla ochłody – szybkie międzylądowanie w Skandynawii. Fiński domek letni zdecydowanie kojarzy się z naturą, surowymi liniami, trwałymi materiałami i nowoczesnym charakterem. Taka właśnie jest kolekcja mebli ogrodowych Linear Steel marki Muuto, która trochę przypomina najlepsze tradycje wzornictwa lat 60. W takim ogrodzie pełnym twórczych inspiracji można bawić się różnymi ustawieniami ławek, krzeseł i stołów, a potem bez końca celebrować tu wspólnie długie letnie wieczory. 

Więcej pomysłów i podpowiedzi na oryginalny ogród i taras znajdziesz na stronie M.P. Polska.