To będzie historia genialnych pomysłów, patentów, rekordów i wynalazków, które zmieniły dzieje designu i przy okazji jakość naszego życia. Patrząc na współczesne fotele z akumulatorami czy najszybsze biurka świata, trudno sobie wyobrazić, co by było, gdyby 100 lat temu pewien stolarz z Badenii nie wynalazł skrętu sprężyny, rewolucjonizującej świat mebli biurowych. I to jeszcze zanim słowo „biuro” trafiło do naszych słowników. 

Zmień biuro na lepsze

Sedus od lat jest numerem 1 na europejskim rynku mebli biurowych. Przepis na sukces wydaje się być prosty: tradycja, odwaga, jakość i ergonomia. Do tego świetny produkt, doskonały design. I tak od ponad 150 lat. Bo pierwsze modele kultowych krzeseł kawiarnianych z bukowego drewna projektu Alberta Stolla, wyjechały z niewielkiego warsztatu rzemieślniczego w Waldshut jeszcze w 1871 roku – historycznym roku Zjednoczenia Niemiec, gwałtownych politycznych przemian i bezprecedensowego przyspieszenia gospodarczego Cesarstwa Niemieckiego. 

Brzmi – za przeproszeniem – epicko, ale to był po prostu niezwykle twórczy czas. Lokalny przemysł rozkwitał, a innowacyjne pomysły rozrastały się do wielkich idei i pionierskich wynalazków. Powstał pierwszy silnik spalinowy i pierwszy samochód. Świat nabierał rozpędu. A manufaktura Stolla – apetytu na więcej! Zresztą z takimi pomysłami, zaawansowanymi rozwiązaniami, unikalnymi technikami rzemieślniczymi i przełomową wizją – to się nie mogło nie udać! I wtedy – w latach 20. ubiegłego wieku, kiedy z linii produkcyjnej zjeżdżał Federdreh, czyli pierwszy w Europie fotel obrotowy z opatentowaną sprężyną gazową, i dziś, kiedy patenty na biuro są jeszcze bardziej skomplikowane.
 

Zmień biuro na lepsze
SEDUS: wzornictwo ze znakiem jakości „made in Germany”

Weźmy za przykład taki mechanizm kinetyczny pierwszy raz wbudowany w krzesło Paris właśnie przez inżynierów z Sedusa i premierowo zaprezentowany w 1987 roku. – Ten legendarny element, który sprawia, że oparcie podąża za i wspiera ruchy siedzącej na nim osoby, jest dla mnie osobiście kamieniem milowym w historii projektowania biurowych krzeseł obrotowych – mówi projektant Michael Klaesener.

A przecież kiedyś meble były tylko zwykłymi kawałkami drewna! Potem w świat designu bez pardonu wkroczyła matma – z automatycznym ważeniem, kątami odchylenia i najszybszym biurkiem świata. Producent zapewnia, że w zaledwie 4.2 sekundy możemy zajść naprawdę wysoko! :) To jaki jest wzór na dobre biuro?
 

Ekologia + ekonomia = zrównoważony rozwój

W 2023 roku portfolio firmy Sedus to setki docenianych na całym świecie wysokiej jakości produktów – od krzeseł, foteli biurowych, biurek i stołów z regulacją wysokości, kompletów lekkich mebli modułowych, systemów do przechowywania, akcesoriów, mebli akustycznych i inteligentnych narzędzi dla biur. Łączy je elegancja, minimalizm, staranna kompozycja, ale przede wszystkim trwałość. Oraz odpowiedzialność producentów wobec zmian klimatycznych. 

Ekologia + ekonomia = zrównoważony rozwój
SEDUS: wzornictwo ze znakiem jakości „made in Germany”

Sedus jako pierwszy producent mebli biurowych na świecie może pochwalić się prestiżowym certyfikatem EMAS III (Eco-Management and Audit Scheme). Meble produkowane są z materiałów z recyklingu, a właściciele firmy na każdym kroku podkreślają dumę z zielonej polityki firmy. Mówią, że dla biznesu to szansa, a nie zagrożenie. – Trendy rynkowe pokazują, że coraz więcej klientów będzie sprawdzać, czy meble produkowane są zgodnie z normami środowiskowymi i społecznymi – wyjaśniają. 

Dlatego wszystkie produkty wytwarzane są lokalnie w Niemczech, zgodnie z certyfikatami jakościowymi opatrzonymi etykietą „made in Germany”. – Znamy nasz łańcuch dostaw oraz jego skutki. Stawiamy sobie ambitne, ale realistyczne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, kierując się inicjatywą ONZ Global Compact i informując o tym w przejrzysty sposób. Ekologia i ekonomia nie muszą się ze sobą kłócić, bo doskonale się równoważą! – informuje Sedus.
 

And the Oscar goes to…

Ekologia to nie tylko wybór materiałów używanych do produkcji zrównoważonych mebli biurowych, ale też przetwarzanie, pakowanie i recykling. Sedus ma być także neutralny pod względem emisji CO2 do 2025 r. Taka strategia po prostu się opłaca. 
A najlepiej obrazuje to liczba najważniejszych branżowych nagród na świecie, w tym German Design Award, amerykańskie wyróżnienie Good Design Award przyznawane przełomowym projektom o międzynarodowym potencjale czy Interior Innovation Award za wybitne osiągnięcia innowacyjne. No i jest jeszcze Red Dot Award, jedna z najbardziej pożądanych statuetek w dziedzinie wzornictwa. Nagrody nazywane Oscarami designu, a Sedus ma ich już kilkanaście w swojej kolekcji.

And the Oscar goes to…

MP Polska jest wyłącznym dystrybutorem mebli biurowych marki Sedus w Polsce.

SEDUS: wzornictwo ze znakiem jakości „made in Germany”