Kiedy niemal sto lat temu inżynier Albert Stoll prezentował na targach w Lipsku swój nowy produkt – pierwsze na świecie krzesło obrotowe ze sprężyną gazową, pewnie nie przypuszczał, że jego „Federdreh” zrewolucjonizuje design i prosto z fabryki w niemieckim Waldshut trafi do najbardziej prestiżowych biur w całej Europie. A jednak! Co więcej, historia, która zaczęła się w 1926 roku i dała początek cenionej marce Sedus, trwa do dziś. Warto ją poznać!

To krzesło było nietypowe i bardzo różniło się od znanych do tej pory projektów foteli. Proste i funkcjonalne, łączące sztukę z rzemiosłem i innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. No i ta sprężyna! ;)

Po I wojnie światowej, kiedy niemiecka gospodarka była w katastrofalnym stanie, właśnie taki miał być design: prosty, dobry, tani i dostępny dla wszystkich.

Albert Stoll doskonale wpisał się w tę filozofię artystyczną i opatentował fotel obrotowy, który zgodnie z duchem szkoły Bauhausu miał służyć społeczeństwu przez kolejne dekady. Powstał  z myślą o kawiarniach, sklepach, biurach, hotelach. Bukowe drewno potrzebne do produkcji krzeseł pozyskiwane było z pobliskiej doliny Renu, a specjalne maszyny sprowadzone aż ze Stanów Zjednoczonych. Efekt? Zachwycające do dziś ponadczasowe wzornictwo.

Chyba każdy chciałby mieć w swoim gabinecie kultowe drewniane krzesło vintage z dodającymi mu tylko uroku zadrapaniami i śladami użytkowania. Pojedyncze egzemplarze fotelu „Federdreh”, przy odrobinie szczęścia wciąż można upolować za kilkaset euro na aukcjach internetowych i pchlich targach. Ale da się też prościej: wystarczy odwiedzić showroom M.P. Polska i zainwestować w nowsze, równie trwałe, oryginalne i niezawodne fotele marki Sedus z aktualnej oferty. A niewykluczone, że za 100 lat także i one okażą się rzadko spotykanymi kolekcjonerskimi perełkami, rozgrzewającymi do czerwoności niejedno allegro. Projektanci Sedus doskonale o tym wiedzą. Wyczuwają trendy, z sukcesem kontynuują pionierskie tradycje firmy i projektują kolejne przełomowe rozwiązania dla branży. Jakie?

Patenty na biuro: pracuj wygodniej z marką Sedus!

Tytuł jednego z największych producentów mebli biurowych na świecie zobowiązuje, dlatego oprócz obrotowego fotela, który przeszedł do historii designu, firma Sedus może pochwalić się także innymi, już całkiem współczesnymi patentami na biuro. Takimi jak np. mobilne biurko z najszybszą na świecie elektryczną regulacją wysokości blatu wireless czy fotel obrotowy z automatycznie dostosowanym do wagi użytkownika mechanizmem oporu działania – Se:Flex.

Brzmi kosmicznie, ale wystarczy usiąść na komfortowym siedzisku z profilowanym oparciem, żeby zrozumieć, czym jest prawdziwa wygoda w pracy. Fotele są szybkie, zwrotne i tak zaprojektowane, żeby zapewniać maksymalną swobodę ruchu – Se:Motion Net, Black Dot Air. Do tego miękkie linie, wizualna prostota....tak, my też się czasami zastanawiamy, jak wcześniej mogliśmy się bez nich obyć? Projekty firmy Sedus zostały wielokrotnie docenione m.in. przez jury prestiżowej nagrody German Design Award i Red Dot Award.

Patenty na biuro: pracuj wygodniej z marką Sedus!
Patenty na biuro: pracuj wygodniej z marką Sedus!

Polecane artykuły

Meble z mórz, pokrzyw i oceanów
13-06-2024

Meble z mórz, pokrzyw i oceanów

Zobacz
Pssst! O dobrych decybelach i sztuce projektowania ciszy
09-05-2024

Pssst! O dobrych decybelach i sztuce projektowania ciszy

Zobacz
Design pełen smaku: sezon na brzoskwinie i inne wnętrzarskie trendy 2024
19-03-2024

Design pełen smaku: sezon na brzoskwinie i inne wnętrzarskie trendy 2024

Zobacz
Udostępnij

Sprężynowy obrót, czyli krótka historia jednego krzesła

Sprężynowy obrót, czyli krótka historia jednego krzesła