Ekologiczne biuro, czyli jakie?

Wprowadzanie ekologicznych rozwiązań w domu może wydawać się stosunkowo łatwe, jednak w przestrzeniach biurowych stanowi już nie lada wyzwanie. Dlaczego warto się na to zdobywać? Jest to rozwiązanie przyszłościowe, które poprawi finanse firmy, będzie mieć pozytywny wpływ na naszą planetę oraz przyczyni się do zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników. Ekologię w biurze można podzielić na dwa obszary – zależną od wyposażenia i od ludzi.

Ekologiczne biuro – jakie działania są pożądane?

Ekologia w biurach bardzo często wymaga zmiany nawyków oraz zaangażowania, które należy włożyć na rzecz środowiska. Stawiając na ekologiczne systemy i urządzenia, które zaprogramowane są do działań automatycznych, zadanie to jednak wydaje się o wiele łatwiejsze, a co więcej przyczynia się do oszczędności. Przykładem może być stosowanie opraw ledowych z czujnikiem natężenia oświetlenia, które dostosowuje ilość światła do konkretnego miejsca i sytuacji. Kolejnym przykładem jest elektroniczny system sterowania temperaturą, który został zintegrowany z czujnikiem obecności i dba optymalną temperaturę w zależności od tego, czy w danym pomieszczeniu znajdują się ludzie. Warto stosować również czujniki wody w toaletach i kranach, analizujące przepływ wody i kontrolujące go. Ekologiczne rozwiązania można również wdrożyć do biura, stawiając na drukarki, które nie emitują szkodliwego ozonu i mają tonery wielokrotnego użytku oraz używając białej tablicy i rzutników, zamiast drukowania materiałów i rozdania uczestnikom spotkań.

Ekologiczne biuro – jakie działania są pożądane?

Ekologiczne meble, czyli jakie?

W ekologicznym biurze dominują materiały naturalne oraz takie, które mogą zostać poddane recyklingowi. Znajdziemy w nim przede wszystkim drewno, metal, tkaniny oraz tworzywa najwyższej jakości. Zarówno biurka, krzesła jak i inne elementy wyposażenia są zaprojektowane zgodnie z zasadami ergonomii i dopasowują się do kształtów ciała, tym samym chroniąc użytkowników przed bólami kręgosłupa i zmęczeniem. Ważnym aspektem w ekologicznych biurach jest stawianie na meble najwyższej jakości - takie które są odporne na uszkodzenia i wytrzymałe, a więc przez wiele lat będą wyglądać jak nowe, doskonale spełniając swoją rolę. Inwestując w jakościowe wyposażenie ograniczamy częsty zakup nowych mebli, a więc przyczyniamy się do troski o dobro środowiska. Niemałe znaczenie ma też proces ich wykonywania – producenci, dla których ekologia jest kluczową wartością, ściśle nadzorują wszystkie etapy produkcji oraz używane w tym celu materiały, aby nie były szkodliwe dla środowiska.